odwiedzin
www.into.pl    tel. 071 39 22 034, 0602 46 54 01,   Nasz
adres


Samochód elektryczny Renaut DeZir Concept


Kliknij - zobaczysz stronę producenta

Kliknij w zdjęcie - zobaczysz stronę producenta



DeZir jest pierwszym projektem realizowanym pod kierunkiem Laurensa van den Ackera i otwiera serię samochodów koncepcyjnych, które mają zapoczątkować nową wizję stylu Renault.

Concept-car DeZir świadczy o zwrocie marki Renault ku designowi zainspirowanemu trzema kluczowymi słowami: prosty, zmysłowy, ciepły.To sportowe coupe napędzane silnikiem elektrycznym łączy elegancką linię z ekologicznym podejściem do środowiska. Dla wyważenia bryły nadwozia, gładkie i płynne linie kontrastują z szorstkimi płaszczyznami bocznych aluminiowych paneli, dachu oraz z obramowaniem przednich reflektorów.

Całą szerokość przodu DeZir wypełnia wlot powietrza zaprojektowany wokół powiększonego i pionowo ustawionego logo. Ciemne wykończenie kratki wlotu powietrza uwydatnia kontrast z chromowanym rombem, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej widoczny. Światła zaprojektowano w kształcie podświetlanych pryzmatów, co nadaje im geometryczny wygląd.

Stylistyka przodu pozwala się domyślać, jak będą wyglądały przyszłe samochody Renault. Tylne światła rozciągają się pasem na całej szerokości nadwozia. Na tylnym grillu znajduje się podświetlone logo Renault, które wydaje się unosić nad płaszczyzną.

We wnętrzu dominuje biel z akcentami w mocnym czerwonym kolorze, takim samym jak kolor nadwozia. Zastosowane szlachetne materiały to m.in. biała skóra na fotelach, desce rozdzielczej i podłodze oraz czerwona laka na konsoli i akcesoriach. Siedzenia mają kształt kokonu i pokryte są białą skórą, inaczej wykończoną po stronie kierowcy i pasażera.

Tablica rozdzielcza w sposób graficzny wyświetla informacje podawane przez czujnik przyspieszenia i czujniki prędkości. Centralnie umieszczony dotykowy ekran wyświetla dane z "inteligentnego" systemu nawigacji, obejmujące zarówno informacje o trasie jak i zapisy z kalendarza kierowcy, ułatwiające zaplanowanie tras przejazdów.



Renault DeZir jest napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym centralnie z tyłu nadwozia w celu uzyskania idealnego rozłożenia masy. Prędkość maksymalna DeZira to 180 km/h. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 24 kWh jest ustawiony pionowo za tylnym siedzeniem i zapewnia zasięg 160 km. W DeZir zastosowano ten sam silnik, co w seryjnych samochodach elektrycznych, wprowadzając w nim modyfikacje pozwalające na uzyskanie mocy 110 kW (150 KM) i momentu 226 Nm. Tablica rozdzielcza informuje kierowcę o zapasie energii, umożliwiając jej odpowiednie wykorzystanie. Służy do tego Fot. Renault oryginalny interfejs o grafice w stylu gry wideo.

W celu zwiększenia zasięgu i osiągów samochodu, konstruktorzy z działu Designu Renault starali się uzyskać jak najmniejszą masę konstrukcji. Z tego względu w DeZir zastosowano nadwozie z kewlaru. Szkielet podwozia wykonany ze stalowych rur tego samego typu co konstrukcja Megane Trophy. Z tego samego modelu przejęte zostały również elementy zawieszenia: podwójne wahacze trójkątne, które zapewniają wysoką precyzję prowadzenia.

Dużą uwagę poświęcono również aerodynamice, w wyniku czego powstało nadwozie ze spojlerami progowymi i tylnym dyfuzorem. Współczynnik oporu powietrza (Cx) tego samochodu wynosi 0,25. Umożliwiło to uzyskanie bardzo obiecujących osiągów: przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 5 sekund, a od 0 do 50 km/h tylko 2 sekundy.

Zastosowane w samochodach Renault Z.E. rozwiązania pozwalają również na odzyskiwanie energii hamowania. System działa na podobnej zasadzie jak układ KERS (Kinetic Energy Recovery System) stosowany w Formule 1. Energia kinetyczna powstająca podczas hamowania jest odzyskiwana i magazynowana w akumulatorze. W DeZir ten zapas energii może być wykorzystany przez kierowcę do chwilowego zwiększenia mocy w dowolnie wybranym momencie, przy użyciu specjalnego włącznika przy kierownicy.


 









Nasz Adres

P.P.H.U. "INTO"
57-100 Strzelin   ul. Kamienna 3
tel. fax. 071 39 22 034,   0602 46 54 01

adres poczty elektronicznej: into@into.pl
NIP. 914-000-85-78   Powiatowy Bank Spółdzielczy w Strzelinie   Numer konta 69 9588 0004 0012 6003 2000 0010
najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768,   polskie znaczki standardzie Windows-1250